Цікаві завдання для розвитку мислення. Серія 9

2630

Серія 9 «Зайвий знайдеться завжди»

У кожному завданні серії малюнок містить п’ять предметів. Чотири предмети мають спільну рису, а один відрізняється. Треба знайти цей зайвий предмет.

З точи зору мислення завдання потребує виділення суттєвих властивостей зображених предметів, потім – узагальнення предметів, що мають таку властивість. Оскільки така ознака завжди існує, п’ятий предмет визначається як зайвий.

Труднощі, з якими можуть зіткнутися діти не лише при розв’язанні цієї серії, а й попередніх серії 7 та серії 8 , можуть бути обумовлені перш за все недостатнім знайомством з предметами, що зображені на малюнках. Якщо дитина не може впоратися з тією чи іншою задачею, необхідно пропонувати розповісти про предмети, що вона бачить на малюнку, про властивості цього предмету, де і як використовуються подібні предмети.

Прогалини в знаннях дитини свідчать про відносну бідність його життєвих уявлень. Для збагачення останніх необхідно вводити додаткові зусилля – читання книжок, екскурсії з обговореннями подій, перегляд мультфільмів з подальшим обговоренням того, що відбувається в сюжеті, гра у розвивальні ігри тощо.

Окрім загальної бідності уявлень про світ, труднощі , які виникають у дітей при вирішенні вказаних завдань, можуть бути пов’язані з не сформованістю таких понять як «головне», «суттєве» та «загальне». Інколи діти використовують поверхневі ознаки, розриваючи завдання у частині суттєвості обраної властивості. Так при розв’язанні першої задачі, можна почути, що зайвими є чоботи, оскільки вони носяться на ногах і це взуття, а інший одяг – ні. Проте завдання побудовано таким чином, що ті об’єкти, що залишаються, об’єднати зовсім не можливо. Не це треба вказувати дитині, що виконує завдання.
Дуже важливим є приділення увагу на якість і кількість словарного запасу дитини.

Серія 9 може використовуватися як для діагностики, так і в психокорекційній роботі, і в заняття, що розвивають дитину.
Якщо завдання виконує підліток – звертайте увагу на швидкість виконання завдань, вона в нормі має бути досить високою, і на якість доказового мовлення.

Художник: Ільницький Є.О.
Відповіді:
№ 1 – 4
№ 2 — 1
№ 3 — 5
№ 4 — 5
№ 5 — 1
№6 — 5
№7 — 3
№8 — 2
№ 9 — 5
№10 — 1
№ 11 — 4