Все наше життя – це гра

2364

Якщо замислитися, то все, що робить людина протягом життя є грою, у тому чи інакшому вигляді. При цьому гра удосконалюється разом з людиною, вона складнішає і набуває нових сенсів.

Так зовсім маленькі діти грають заради самого процесу. Згадайте, як малеча будує пасочки у пісочниці і відразу ж руйнує їх, оскільки важливий сам процес, а не результат. Більш доросла людина вже більше звертає уваги на результат своєї гри. В грі з’являються такі важливі складові як правила, місто гри, учасники, ціль гри.

Тинейджери більше уваги приділяють цілі гри, які визначаються ними самими – це може бути власна перемога або поразка супротивника, вдале самовираження або доведення самому собі (чи іншим) що вартий більшого чи щось інше. Досить часто – це гра-експеримент, в якій випробують на міцність взаємовідносини з ровесниками та дорослими або здібності свого власного тіла та емоцій. Інколи ці ігри досить безпечні, інколи зовсім ні…

разделитель для текста

Проте головним для підлітків є досвід, який вони отримують в цьому процесі, саме цей досвід стане основою дорослих ігр та експериментів у справжньому дорослому житті. Дуже важливо зробити цей досвід позитивним, таким, що дозволить удосконалити власну особистість, а не зруйнувати її. Для цього варто звертати на правила і учасників гри та на місце, де вона відбувається. Правила та місце дозволяють побачити адекватність гри її доцільність та корисність очами самого гравця та інших учасників. Зрозуміло, що молодь прагне більшого і не вважає на певні обмеженості, проте саме розуміння правил і доцільності дозволяє людині крокувати вище і далі. Якщо не знати де межа, то як же ж подолати її? Саме правила та місце гри дозволяють людині відповідати на це питання.

Можна грати у принцес та лицарів (наразі дуже популярні рольові ігри, історичні реконструкції, етно та фєнтєзі постановки). Правил цих ігор дозволяють зрозуміти стосунки людей як в історії, так і в сучасності. Місце ігор дозволяє зазирнути в минуле і перенести цей досвід у сучасність. Ціль гри, як завжди це буває у грі, досить багатогранна, кожен з багатьох гравців знаходить свій сенс.

разделитель для текста

Можна грати у спортивні чи, навіть, екстремальні ігри, випробуючи своє тіло та емоції на міцність. Але тут також є правила та місце, якщо порушуються правила гра зникає і руйнується ціль. І існує великий ризик перетворитися на малечу, що будує пасочки у пісочниці без результату, зважаючи тільки на процес. Потрібні глядачі, які також є учасниками таких ігор. Наприклад, без вболівальників не існує футболу. Є віртуальні ігри, які виривають тинейджера з цього світу занурюючи в інший віртуальний світ пригод. У віртуальні ігри мало, хто грався би, якщо б не було правил, місця (віртуальний простір), інших учасників та цілі. Без цих складових це було б не можливо.

Але є ще й інша можливість гри. Можна порушувати старі правила і створювати нові правила, це дає людям нові ігри. Тут головним критерієм є таке – а чи схочуть інші люди грати в цю гру? Не треба забувати, що людина, якщо їй вже більше за 5 років, не може продуктивно грати самостійно – тільки з іншими людьми, у їх оточенні та спостеріганні.

Згадаємо епатаж – це також гра, яка має свої правила, цілі, учасників та місце. Проте в епатажі той, хто обирає його, має право обирати власні правила, місце, цілі, а от учасниками будуть усі, хто буде спостерігати епатажну гру.

Зазвичай тих, хто порушає правила гри – карають. Тому існує багато ризиків у зміні правил, але якщо інші люди починають грати у нову гру, то результат може бути несподіваним. Придивіться до фотографій Сесилії Вебер – епатажна гра, новий підхід, що трохи шокує і, водночас, заворожує. Їй вдалося створити нову гру у фотомистецтві, несхожу на ті, що були раніше саме епатажним способом. Але не забувайте і про місце гри, мистецтво дозволяє такі кроки, а, наприклад, у футболі вигадування нових правил призведе до видалення с поля.

То ж грайте у ігри, різні, більш вдалі або менш, накопичуйте досвід, але пам’ятайте, гра в якій немає сенсу, цілі, правил, місця або учасників приречена на негативний досвід. Робіть висновки і діліться ними зі своїми ровесниками.

запись на консультацию